3D Revue Výročí trueSpace 

   Ing. Libor ŠTOLC - PC Design, stolc@writeme.com
   Tento článek lze volně šířit jen se svolením šéfredaktora.

 

Před pěti lety...
V těchto dnech si všichni příznivci programů trueSpace americké firmy Caligari Corporation připomínají pětileté výročí světové premiéry programu trueSpace na výstavě COMDEX Spring 94 v Atlantě. Program trueSpace byl do té doby znám pod jiným jménem pouze uživatelům počítačů Amiga. Teprve převod na počítače PC do prostředí Windows 3.1 způsobil začátek jeho úspěšného šíření po celém světě.

Již na podzim 1994 se začal program trueSpace podporovat a prodávat v České Republice díky aktivitám firmy HiComp Systems s.r.o. ze Zlína. Vzhledem k vysoké ceně způsobené kursem dolaru vůči koruně se však program trueSpace nikdy nestal oblíbeným tvůrčím grafickým nástrojem určeným vedle profesionálů hlavně nejširším vrstvám běžných uživatelů počítačů. V oblasti profesionální se nejdříve začal používat pro kvalitní vizualizece 3D modelů vytvořených jinými CAD systémy. Po uvedení nové verze trueSpace2 v roce 1995 se začal program používat samostatně pro úvodní architektonické projekty a pro návrhy interiérů. Díky demonstračním verzím se s programy trueSpace mohly seznámit tisíce zájemců.

V roce 1997 byla uvedena na trh nová verze trueSpace3 s množstvím novinek. Nejzajímavější novinkou bylo doplňování nových povelů a funkcí pomocí tSX přídavných programových modulů. Ve světě se vývojem tSX přídavných programových modulů zabývá velký počet uživatelů programů trueSpace3 a trueSpace4. V České Republice je situace zcela opačná. Přestože mohou tSX přídavné programové moduly výrazně zvýšit užitnou hodnotu programů trueSpace3 i trueSpace4 a tím i jejich prodej, není o jejich vývoj ani prodej ze strany tuzemského distributora zájem.

Program trueSpace3 byl kvalitně lokalizován a to i v demonstrační verzi.

Programy trueSpace jsou určeny pro nejširší vrstvy uživatelů a mají proto skvěle navržené uživatelské prostředí. Přesto měli někteří tuzemští uživatelé zvyklí na jiné grafické systémy určité problémy s ovládáním. Za všechny je možno jmenovat pana Lutonského z Brna, který si dokonce postěžoval na ovládání programu trueSpace v recenzi v odborném časopise.

Na podzim 1998 uvedla firma Caligari Corporation na trh verzi trueSpace4, kterou brzy začala vylepšovat na verze trueSpace4.1 a trueSpace4.2. Tato poslední verze je vzhledem k množství inovačních prvků a tím i složitějsímu ovládání určená hlavně pro profesionály v oblasti 3D počítačové grafiky.

Podle informací veřejně přístupných na web stránce firmy Caligari Corporation v diskusní skupině TSML (trueSpace Mailing List) lze usuzovat na vývoj nové verze trueSpace5. Je potěšitelné, že firma Caligari Corporation používá běžné vzestupné číslování nových verzí programu trueSpace. Je si určitě vědoma kvalit svých programátorů a přízně spokojených uživatelů svých produktů, a proto nemusí doplňovat ke jménům svých nových produktů magické číslo 2000, jak se stalo v poslední době velkou módou.

GoUP

[copyright.htm]