Hotel California 

  Napsal: Vlado Staněk

  

Když slyšíme jméno státu Kalifornie, vybaví se nám sluncem vyprahlá skaliska a pláně, obří sekvojovce v národních parcích, filmový ráj Hollywood anebo jedno z nejkrásnějších měst – San Francisco. Někteří znají Kalifornii jako Meku hudby, umění a hnutí Hippies. Počítačoví nadšenci pohotově vytřelí jméno Silicon Valley – mozek současného digitálního průmyslu. A právě do těchto míst se v září zvědavá očka 3D REVUE vydala.

Silicon Valley či Křemíkové údolí, chcete-li, začíná hned za branami menšího kalifornského městečka San Jose. Kromě hromady hispánců a mexikánů zde našlo domov mnoho menších počítačových firem, kterým se buď k Silikonům do údolí nechtělo, anebo využívají snadnější dostupnosti metropole San Francisca.

Sotva jsme se prokousali ucpanou šestiproudovou dálnicí kolem centra San Jose, dorazili jsme do menší předměstské obce Mountain View. Právě tady, na komerčně „profláklé“ ač zatím ještě mladé adrese Landings Drive, sídlí firma Caligari. Tady datlují ruce odborníků do počítače řádky programu trueSpace.

Landings Drive je prstencem kolem věnce nízkých patrových budov, vesměs obývaných firmami z oblasti počítačové grafiky a multimédií vůbec. Našli jsme příslušný vchod a vstoupili do velice příjemné haly zdobené houštinou živých rostlin. V okázalé kanceláři jsme byli uvítáni sympatickou asistentkou, která nás pozvala na kávu do zasedací místnosti. Během krátkého čekání jsme si prohlíželi poličku plnou cen z různých soutěží a časopisů. Zaujal nás především plakát s dramaticky barevným vyobrazením člověka-robota propagující dnes již historický trueSpace 1. Tato relikvie má s verzí 4 společného snad jen onoho robota, který se svými mechanickými čelistmi zubí ze všech obalů poslední verze Caligari trueSpace.

Mnozí z vás, čtenářů 3D REVUE, jste si již na stránkách firmy Caligari přečetli o původu programátorského týmu a dnešních vlastníků společnosti. Ani obchodní manažerka, kterou jsme mohli velice příjemně vyzpovídat, v sobě slovenského ducha nezapře.

Společně jsme rozebrali současné výhody, ale i problému vývoje trueSpace verze 4. Nahlédli jsme i velice decentně pod pokličku verze 5, která se na nás chystá letos v prosinci, možná až příští leden. 3D REVUE se podařilo s firmou Caligari navázat blízkou spolupráci.

Z jednání odcházíme velice spokojeni. Dovolte, aby vám 3D REVUE ještě více zpříjemnila chvíle strávené s trueSpace tlumočením srdečným pozdravů od všech z firmy Caligari Corporation. Krásná a sluncem vyhřátá Kalifornie zdraví podzimně melancholickou republiku v srdci Evropy!

Go 


3D REVUE vydává grafické studio VLADO. Žádný článek ani jeho část nesmí být bez souhlasu vydavatele dále šířena. Kontaktujte redakci na adrese vlado@vlado.cz.