trueSpace 4.3 na Invexu 

  Napsal: Ing. Libor Štolc

 

Program trueSpace americké firmy Caligari Corporation je jeden z nejúspěšnějších 3D grafických programů určených pro běžné uživatele na tuzemském i světovém trhu grafických programů. Program trueSpace je samostatný profesionální modelovací, vizualizační a animační program, který je od verze trueSpace 3 rozšiřitelný o tSX přídavné programové moduly. Od roku 1994, kdy byl program trueSpace uveden na světový trh, byl u nás instalován u několik set uživatelů.

Na veletrhu INVEX 99 byl předváděn program trueSpace 4.3 na stánku firmy ARCADEA - Ing. Josef Klobása (pavilon A1, stánek 23). Jedná se o poslední verzi programu trueSpace, jejíž vývoj byl dokončen v září 1999. Jednou z významných novinek je převod scény na válcové panorama formátu QuickTime i převod objektu na film formátu QuickTime zobrazující objekt ze všech stran.

Proti verzi trueSpace 3 byly výrazně rozšířeny funkce, které je možno využívat při tvorbě tSX přídavných programových modulů. Prakticky byly předváděny přídavné moduly LoadFromPicture.tsx pro přímé nahrávání objektů vybíraných podle jejich obrázků a InsertToWalls.tsx pro doplňování výplňových prvků (dveře, okna) do stěn objemového modelu podlaží a jejich editaci.

Z dalších volně šiřitelných přídavných modulů byly také předváděny přídavné moduly CeníkPrvků.tsx a KalkulacePrvků.tsx, které slouží pro cenové kalkulace prvků scény.

Vhodným doplňujícím programovým systémem k programu trueSpace je programová sada SmoothMove Tools Suite americké firmy iMove, Inc. pro tvorbu a editaci aktivních sférických panoramat ze scén programu trueSpace, která byla také prakticky předváděna. Jedná se o novou technologii interaktivní prezentace třírozměrných počítačových modelů i reálného prostředí pro Internet i pro prostředí Windows 95/98, pro kterou je program trueSpace ideálním 3D programem pro tvorbu modelů.

Demonstrační verze programu trueSpace 4.2 bude na CD časopisu CHIP 11/99. Jedná se o časově neomezenou plně funkční verzi, která neumožňuje ukládat soubory na disk a při plastickém zobrazení na displeji je doplněno k obrázku logo firmy Caligari Corporation. Soubor nápovědy je stejný jako u ostré verze. Demonstrační verze poslouží vážným zájemcům o práci s programem trueSpace 4.3 k důkladnému dlouhodobému vyzkoušení.

Pozn: Redakce 3D REVUE upozorňuje, že na CHIP CD 11/99 najdete také kompletní starší čísla 3D REVUE. Máte-li pomalejší spojení, či možná jen chcete mít svou 3D REVUE pěkně pohromadě, sežeňte si CHIP CD 11/99 již dnes.

Go 


3D REVUE vydává grafické studio VLADO. Žádný článek ani jeho část nesmí být bez souhlasu vydavatele dále šířena. Kontaktujte redakci na adrese vlado@vlado.cz.