3D Revue Zásuvky tSX 

   Vlado Staněk, vlado@vlado.cz
   Tento článek lze volně šířit jen se svolením autora.

 

Obsah
Připravili jsme pro vás popis jedné z novinek trueSpace 3 - zásuvné moduly tSX.

Co jsou vůbec zásuvky tSX?
Některé užitečné zásuvky tSX
Kde a jak lze tyto zásuvky získat?
Zpět

 

Co jsou vůbec zásuvky tSX?

Zásuvné moduly trueSpace Extensions fungují na stejné principu jako zásuvné moduly pro Photoshop nebo Corel. Vyvoláním panelu tSX v programu trueSpace 3 pak do jednotlivých políček nahrajete vámi zvolené moduly.

Ve své podstatě tedy jsou tSX zásuvky programy vyvíjené různými výrobci po celém světě, které lze zapojit do kteréhokoliv softwaru, jenž tuto možnost zásuvek podporuje. trueSpace 3 to už zná! A protože výrobců tSX rychle přibývá, stane se tato přednost jednou z dalších silných zbraní trueSpace. Uživatel tak může nakonfigurovat svůj trueSpace přesně podle svých potřeb.

Co se licence týče, jsou tSX zásuvky k dispozici často jako Freeware - zdarma. Další formou je Shareware - zásuvká má všechny funkce plné verze a lze ji zdarma testovat po určenou dobu a pak ji zasláním poplatku výrobci získat. Nebo jsou k dispozici demoverze zásuvek - buď některé funkce chybí nebo se výsledný efekt nějak degraduje (například zásuvka vždy do renderovaného obrázku zapíše svého výrobce). Demo lze po zakoupení rozšířit na plnohodnotnou verzi.

GoUP

Některé užitečné zásuvky tSX
tSX Extender 1.3.1 (Primitive Itch)
Pokud se stejně jako já vrhnete do bezhlavého instalování tSX, bude vám za chvíli základní panel s osmi políčky pro tSX malý. Tento problém řeší výtečně tSX Extender. Po jeho instalaci se poklepáním na jeho ikonu v panelu tSX otevře samostatné okno obsahující volná políčka pro další zásuvky. Okno lze libovolně dle potřeby zvětšovat, políčka se automaticky doplní.

tsx_particles_fountain.gif (874 bytes) Particle Fountain
Je instalován spolu s trueSpace 3. Na základě modifikace intezity pramene (Flow rate), maximální výšky proudu (Max altitude), úhlu tryskání (Spravy angle), počtu rámečků animace (Num frames), typu částic (Particle type), použití gravitace (Gravity) a velikosti částic vytvoří program animovanou fontánu.
Ukázka fontány animovaný GIF 66kB

Primitives Plus
Je instalován spolu s trueSpace 3. Nástroj na modelování různě náhodně deformovaných čtverců, trojůhelníků a krychlí s náhodně deformovanými stěnami.
Ukázka GIF 6kB

Extra Primitives (Black Knight Productions)
Zatím Beta verze přináší několik základních tvarů, které můžete jedním kliknutím myši rychle vytvořit.

Align Objects
Velmi užitečná zásuvka, která umí zarovnávat objekty navzájem, a to buď v jednom nebo více rozměrech X, Y, Z. Objekty lze zarovnat na střed, anebo podle jejich maxima resp. minima. Zarovnání na maximum/minimum je v podstatě zarovnání podle levého nebo pravého okraje, takže lze velmi snadno přesně umísťovat koule nebo natočené objekty.
Ovládací dialog GIF 4kB

F Creator 2
Vytvářejte objekty pomocí matematických funkcí! Pokud potřebujete vytvořit přesnou parabolu s průřezem sinusoidy, je tato zásuvka určena především vám. Hodí se zejména pro vytváření velmi efektních prostorových grafů.

Flare Effects (Axion Software)
Vytvářejte záblesky vznikající odleskem světla v čočkách!
Jde vlastně o kombinaci tSX a běžného 2D pluginu. tSX vytvoří na základě zadání mnoha parametrů bitmapu, která je speciálním způsobem aplikována na renderovaný obrázek prostřednictvím 2D pluginu.
Ukázka JPG 9kB

Glow32 (Axion Software)
Pozor, Glow32 se nám sem připletl v podstatě omylem! Není to zásuvka typu tSX, ale je to dvourozměrný plugin, který do trueSpace 2 a výše nainstalujete přes Photoshop Plugin Interface. Zmiňuji ho, protože o dvojrozměrných plugins se v tomto článku věnovat nebudu, neboť jejich záplava je nezměrná.
Tento filter přidá po renderování scény záři, rozmazanou auru. Používá se především pro rozmazání plamenu svíčky, žárovky. Aplikaci tohoto filtru si můžete prohlédnout v oddělení [galerie], kde byl použit v reklamní scéně "Puk Českého hokeje".

Gaffer's Assistant 1.1 (Primitive Itch)
Představte si scénu dlouhé ulice osvělené 52 pouličními lampami. Světla, které vrhají nejsou spojena do jednoho objektu, protože musí být napojena na sloup lampy. Po krátkém preview renderingu si uvědomíte, že intenzita světel je tak velká, že z černého asfaltu na silnici udělá bílou pláň osvětlenou jaderným výbuchem. Nezbývá než kliknout jedno každé světlo, snížit intenzitu, upravit barvu a také trochu úhel...
S pomocí Gafferova asistenta už to nebude třeba. V dialogu navolíte, jaké atributy chcete u světel měnit (barvu, intenzitu, ale i úhel,...) a pak jen kleppnutím na několik světel můžete všechny změny aplikovat najednou!
Ovládací dialog GIF 8kB

Layery 1.0 (Primitive Itch)
Také vám možnosti rozvrstvení obrázku do jednotlivých hladin (Layers) ulehčilo práci o 80%? Tato zásuvka přináší podobně nedocenitelnou funkci i do trueSpace 3.
Vytvořte si několik pracovních hladin - u auta řekněme "písty", "motor", "kapota" - a na ně umísťujte příslušné objekty. Zpomalují vám písty překreslování a ztěžují orientaci, ačkoliv pracujete na zadním spoileru? Zaškrtnutím okénka vedle hladiny "písty" zmizí resp. objeví se všechny objekty z této hladiny.

ObjectMoveCopy
Jak název napovídá, posouvání objektu přesně po souřadnicích není problém. Navíc však můžeme objekt před posuvem kopírovat a tento krok nechat opakovat x-krát.
Ve spojením s fyzikálními vlastnostmi objektů (od trueSpace 3) pak nechte vytvořit a popadat řadu 329 dominových kostiček několika málo kliknutími myši!

ObjectSnap
Další z palety umožňující přesné umisťování objektů. Pokud vám nestačí funkce magnetu (Magnetic tool) v trueSpace 3, pak si systém o tuto zásuvku rozšiřte. Parametry umístění má tento tSX skutečně široké.

MLB Pathfinder (Primitive Itch)
Slabinou trueSpace byl doposud způsob, jakým se ukládá scéna a textury v ní použité. Přenesete-li tuto scénu na jiný počítač do jiné složky na disku, pak si připravíte aspoň půlhodinovou zábavu s obnovováním cest k texturám, které trueSpace nevidí. Opravou byla funkce "archivovat scénu" v trueSpace 3.
Jako rozšíření takové funkce používejte pro opravu textur ve svých knihovnách materiálů (MLB Libraries) zásuvky MLB Pathfinder, která přehledně zobrazí a nechá opravit rozbité cesty k texturám.

TreeDO Beta
Ačkoliv jde jen o Beta verzi (jakýsi vývojový krok před dokončením), je TreeDO velkou pomocí při zalesňování scén. Pokud chcete ve svém parku mít břízy a smrky vedle palem a keřů, s touto zásuvkou to není problém.
Strom se vytváří důmyslným mechanismes s mnoha ovlivnitelnými parametry. Výsledkem je model stromu. Další významnou předností je, že listy/jehličí jsou automaticky spojeny v jeden objekt izolovaně od kmenu. Potažení listů zeleným materiálem a kmenu dřevem není složitý proces.
TreeDO je také k dispozici uživatelům trueSpace 2 v formě nezávislého programu, jehož výstupem je COB formát (Caligari Object) nebo Autocad DXF.
Ukázka JPG 13kB

Unwrapper 1 (Primitive Itch)
Některé zakázky ve studiu VLADO vyžadují atraktivní řešení obalových materiálů. Nezměrné urychlení procesu navrhování obalu přináší tSX Unwrapper - Rozbalovač. Objekt se rozbalí do dvourozměrné bitmapy, kterou lze pak použít v běžném grafickém editoru pro přípravu tiskových podkladů. Program neexportuje textury, ale jen připraví geometrický rys rozbaleného pláště. Na "krabicoidní" a kulovité tvary funguje bezchybně, s pyramidou si již nevěděl rady.
Namapujte, vytiskněte, vystřihněte a slepte si vlastní globus!

Waves 0.5
Co myslíte - udělejte si vlnky! tSX Waves jsme nemohli příliš prověřit, ačkoliv se zdá být velmi užitečným. Důvodem bylo časté "padání" trueSpace zbůsobené chybou zásuvky.
Možná v další verzi Waves...

Work Smarter Not Harder (Joe Messina)
Pracujte víc chytře, ne víc složitě! Tak by se dala přeložit výzva Joe Messiny. Jeho tSX vás o tom přesvědčí. Vyvářejte všechny základní tvary (Primitives) trueSpace rychleji díky stále viditelným parametrům tvaru. Jedním kliknutím přidejte některý z dalších základních tvarů na ovládací paletě.

GoUP

Kde a jak lze tyto zásuvky získat?
U některých tSX zásuvek jsme připravili odkazy hned vedle názvu. Zde je přehled dalších adres, kde lze zmíněné zásuvky získat:

RavenMads trueSpace and 3D Resource Page - velký seznam odkazů na tSX zásuvky.
Axion software - zde najdete sharewarové verze Flare Effects a Glow tSX.
Cool Powers 2
U.V. tSX page - vytvořili TreeDO
Interier Design Tools - vytvořili ObjectMoveCopy, spcializace na kancelář.
Primitive Itch - MeshForge, Gaffer's Assistant. Mnohé zdarma.

Znáte nějaké další zajímavé tSX zásuvky, které byste chtěli mít v tomto článku? Nebo víte o zajimavém výrobci tSX? Pošlete nám e-mail.

GoUP

[copyright.htm]