3D Revue The Simpsons 3D 

   Stanislav Klik, sklik@hotmail.com
   Vlado Staněk, vlado@vlado.cz
   Tento článek lze volně šířit jen se svolením autorů.

 

Obsah
Animovaných hrdinů měl již za svou historii televizní svět nespočet. Většina z nich měla podobu více či méně roztomilých zvířátek s růžolícími se tvářemi a řasami delšími než Barbie. Tyto atributy samozřejmě lákaly spoustu diváků ke sledování televize v pravidelném vysílacím čase. Vytvořily se tak hordy fanoušků těchto chlupatých nehmotných v uvozovkách hrdinů.
Čas šel dál a nuda a fádnost pomalu rozleptávaly kladné charaktery zmiňovaných jedinců. Destrukce by patrně byla vleklá a dlouhodobá, kdyby jistý muž - říkejme mu Matt Groening - jistého sychravého odpoledne po šálku kávy na jistém losangelském předměstí nezaklepal na dveře jistého Jamese L. Brookse, jemu do té doby zcela neznámého člověka. Bez této "náhody" by dvojice Groening-Brooks nemohla na svět přivést nad míru povedeného potomka, tedy několik takových, vlastně mnoho potomků.
Ale konkrétně: pro ty, kteří nemají každé úterý na 18.10 (resp. na středu 16.15) nařízeny biologické hodiny a ihned po jejich upozornění se nevrhnou k dálkovému ovladači své televize, mačkajíce přitom zarputile tlačítko se zakódovaným ČT 1, tu mám velmi krátké stébélko k zachycení v podobě stručné charakteristiky.

Curriculum Simpsonae
Homer3
Nepochopitelná osa Z
Zpět

 

Curriculum Sipmsonae

Simpsonova rodina čítá pět plus dva členy. Klasická sestava - rodiče a tři děti - první je grázl, druhá intelektuálka podporující americké demokraty, třetí zatím naštěstí nemluví. Kolorit klasické (nejen) americké rodiny dokresluje pes Spasitel a kočka Sněhulka. K interiéru zcela všedního domu náleží nejdůležitější proprieta, bez níž se žádná příhoda neobejde - televize. Tato fantastická bedna zprostředkovává nejen celou realitu členům Simpsonovic klanu, ale zároveň servíruje i nám lidem příhody této povedené rodiny, tedy základu státu. A proto budiž odpuštěno tobě, která nás tak okrádáš o čas a kazíš nám oči. Volám - zhyňte vy všichni intelektuálští nevybarvení ztroskotanci, jež protestujete proti televiznímu vysílání, zhyňte!
Celý děj seriálu se však samozřejmě neodehrává před televizí. Je zasazen do městečka zcela neurčitého názvu, jichž je v USA nespočet. Znalí věci již při čtení těchto slov souhlasně pokyvují hlavami a správně potichu šeptají slovo "Springfield".
V předešlém textu již byl naznačen jeden velmi důležitý aspekt celého dílka, bez něhož by žádná (téměř) z postaviček nemohla existovat. Paleta výtvarníka seriálu nesmí postrádat žlutou barvu. Všechny ostatní mohou vyschnout, ale žlutá nikdy. Lépe řečeno, většina postaviček by nemohla týden co týden ožívat, neboť kromě hnědého psa se na scéně velmi často objevuje postava indického Apua (červeno-hnědá), dvojčat Sherry a Terry (neurčitá růžovo-fialová), Itchyho a Scratchyho (modro-černá) či klauna Krustyho (světlemodro-zeleno-bílá).
Proto přejme vláhu jeho štětci, aby gejzír nápadů Matta Groeninga měl volný průchod na obrazovky našich televizí. Nedopusťme zchátrání duší i těl těch jedinců. kteří si na úterý večer nedomlouvají žádné schůzky ani jiné povinnosti, by mohli hltat další a další z - doufejme - nekonečného proudu gagů bizardních a přitom tak obyčejných postaviček ze Springfieldu.

GoUP

Homer3
Proč Simpsoni na stránkách 3D REVUE? Odpovědí je pro nás jeden revoluční díl tak žlutě zdařilé série - speciální halloweenový díl "Domek na stromě plný hororu IV". Její název "Homer3" hovoří sám za sebe. Společnost Pacific Digital Imaging (PDI) připravila pro kreslený seriál tři a půl minuty počítačové animace. Výroba trvala celé čtyři měsíce a na projeketu pracovalo najednou deset lidí.

Ze začátku se děj odvíjí svým klasickým způsobem - rodina přibíhá k televizi. Následuje krátký "couch gag" (rozuměj pohovkový vtip) a děj se rozbíhá naplno.
U dveří zvoní zvonek. To na návštěvy přichází teta Selma a teta Patty - Homerovi úhlavní nepřátelé odpudivého vzhledu a chlupatých nohou. Kam, kam se schovat?!! Homer prchá ke skříni, ale tam již jsou schováni Bart a Lisa. Honem do pokoje... Homer se pokouší schovat pod koberec, nicméně zpod něj jen zavrčí ukrytý pes Spasitel a kočka Sněhulka. Tety se blíží. Rychle za skříň! Homer odsunuje knihovničku a konečně je v bezpečí. Spokojeně se opře o zeď, ale loket mu zdivem projíždí kamsi do neznáma.
"Hmmm, copak je asi za tou zdí?" ptá se Homer sám sebe. Zvědavost je silná, a tak vstupuje modrou aurou do zdi, do prostoru za zdí.

Následující záběry berou všem znalcům a skalním příznivcům dech. Homer se ocitá v jakémsi černém prostoru. Před ním na zemi začíná zelená čtvercová síť. Homer jde blíž a blíž. V momentě, kdy vstupuje do prostoru ohraničeného čtvercovou sítí se jeho vždy placatá kreslená postavička nafukuje a obaluje trojrozměrným tukem. Homer se zhmotnil!

Exhibice geniálních autorů nekončí, naopak vysílají chudáka Homera, který je celý nesvůj z nově nabyté podoby, na procházku imaginárním světem třetího rozměru. Postavička je skutečně precizní. I přes technologickou náročnost neztrácí svou tradičně zajímavou mimiku. Homer se diví, se zlobí, Homer je smutný.

Drama nastává, když odhodí poskakující kužel, který našeho žlutého hrdinu píchne do pozadí. Rozčíleně jím prskne do dáli. Kužel se zabodne do čtvercové sítě až ji probodne. Otevírá se veliká černá díra, která začíná pohlcovat celý trojrozměrný svět.

Tvůrci z PDI se rozhodli vytvořit mnoho speciálních efektů. Mezi nejnáročnější patřily:

  • záhadná zeď transformující z 2D do 3D
  • rozrůstající se černá díra
  • voda v bazénku s rybkami
  • Homerův vlnící se břich
  • a celá scéna "Vesmír se tak nějak smrskl do sebe"

GoUP

Nepochopitelná osa Z
Zatím se u Simpsonů doma schází sousedé na pomoc. Reverend Lovejoy, zbožný Ned Flanders se svými hloupými vtipy, hloupý šerif Wiggum, který hned do díry ve zdi střílí, a také zmatený profesor Frink. Ten se hned ujímá slova, přináší tabuli a kreslí první vzorce.
"Víte," začíná výklad. "Myslím, že vím, kde se Homer teď nachází. Vyvinul jsme totiž zajímavou teorii, že mimo námi běžně chápaný dvojrozměrný svět, jak je známe, existuje ještě jeden rozměr. Toto je nám běžně známý čtverec."
Profesor maluje čtverec.
"A když k němu přidáme ještě jeden rozměr..."
Profesor dokreslí ze čtverce krychli.
"... dostaneme nový zvláštní úkaz, tzv. Frinkovu kostku. Anebo chcete-li krychli."
Celá místnost nevěřícně zašumí. Ne, to není pochopitelné!

Na pomoc svému taťkovi běží Bart. Mimochodem o postavičce Barta se zmiňují tvůrci z PDI takto: »Modelování a animace nám přineslo mnoho překvapení. Přistihli jsme se říkat: "Ach bože, Bartovy vlasy vypadají jako hromada malých kuželů na jeho hlavě — moment, Bartovy vlasy JSOU hromada malých kuželů na jeho hlavě!«

Bart si váže kolem pasu lano a bez otázek skáče do díry ve zdi. Spatří neutěšenou situaci - Homer na druhé straně hluboké černé propasti zoufale mává.
"Skoč!" křičí Bart a natahuje ruku. Homer skočí. Propast je však příliš široká a tučný žlutý Homer mizí v její bezedné hlubině. Kam dopadl? Všude je ticho.

A přichází další, tentokrát poslední ukázka excelentní práce modelářů a animátorů. Homer dopadá do popelnici v podivném světě - ve světě lidí...

Záběry byly natočeny na Ventura Blvd. ve městě Encino, California. V původním scénáři se zde měla procházet postava oblečená do Homerovy masky, ale PDI se podařilo přesvědčit tvůrce Simpsonů, že scénu vyřeší po svém...

Homer pomalu a nejistě našlapuje po rozehřátém chodníku cizího města. Lidé ho pozorují, zastavují se. Homer neví, co má dělat. Nakonec spatří obchod s erotickým zbožím.
"Hmmm, erotické zboží...," pomyslí si a již cinknutí zvonečku zavírá za Homerem dveře. Kamera stoupá záběrem na střechy domů a k lítosti všech diváků popisují obrazovku závěrečné titulky. Titulky dílu, který pohnul historií.
"Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro rodinu Simpsonovu..."

GoUP

[copyright.htm]